הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

מעגל החיים לבן נח – הרב אורי שרקי. שיחת הכרות עם הנושא

שבע מצוות בני נוח — וזהו?
מעגל החיים לבני נח — שיחת הכרות עם הנושא.

שלום,
נשאלתי אם שבע מצוות בני נוח זה רק שבע מצוות. כי אם זה רק שבע מצוות בני נוח – זה ממש דל!
כי שש מתוכם הם מצוות שליליות שאומרות לנו מה לא לעשות. וגם השביעית, הקמת בתי דינים, זה לא נוגע לחיי היחיד! ולכן שמדברים על שבע מצוות בני נוח אנחנו מותירים את החיים של האדם הפרטי ללא הדרכה וללא דבקות באלוקים, וללא חיים משמעותיים.
והרי – החיים שלנו מורכבים מלידה, בגרות, נישואים או גם גירושים לעיתים, מוות, וכל אלה נותנים קצב לחיים שלנו. האדם זקוק לכן להדרכה ומנהגים שיתנו משמעות לחייו. בעצם אין חברה באנושות בלי טקסים או מנהגים. וגם חברת בני נוח זקוקה לזה.
האם יש הלכה או חוקה עבור בני נוח המסדירה את חייהם? האם יש להם טקס ברית מילה או בר מצווה, הדרכה לגרושים או חתונה? זה דברים שזקוקים לברור.
כאן הייתי מציע שתי תשובות לגבי סדר החיים של בן נוח. התשובה מצויה בשני מעיינות ומקורות.
המעיין הראשון, זה מתוך המוסר הטבעי. אמרו רבותינו ש"דרך ארץ קדמה לתורה".
כל חברה, יהיו אלה עם ישראל בהר סיני או שבע מצוות בני נוח, איננה יכולה לקבל את מצוות ד' ללא תשתית מוסרית תרבותית ואפילו טכנולוגית. צריך המצאת כתב ודיו לקבלת גט. ולכן צריך להיות במדרגה של "דרך ארץ".
כש"דרך ארץ" הגיעה להצלחה במשפחת אבותנו רק אז ניתנה התורה לישראל .
באותה מידה, ניתן לומר — "דרך ארץ" קדמה לשבע מצוות בני נח. כלומר, יש צורך אצל כל אדם לאמץ לעצמו סדרי חיים — מוסריים וטקסיים שקוצבים את חייו.
המעיין השני, אחרי קבלת שבע מצוות בני נוח אדם יכול להרחיב את המצוות מעבר לזה.
יש בתלמוד דיבורים על 28 או 30 מצוות שהצטוו בהם בני נוח ואפילו מצאנו בספרות הרבנית מרחב של כ50 מצוות שנצטוו בהם בני נח. ואם מרחיבים את המצוות האלו, זה מגיע לאפילו יותר.
הם אינן מצוות מחייבות אלא הצעה לבני נוח שיאמצו ממדפי היהדות את המוצרים שמתאימים לכל אחד אישית, לחברה ולתרבות אליה הוא שייך.
יוצא אם כן, שיש לנו שתי מקורות להרחבת "מעגל החיים", בקודשה, אצל בני נח. המוסר הטבעי – "דרך ארץ" והרחבת המצוות המתאפשרת למי שקיבל בשלמות את 7 המצוות שנצטוו בהם בני נוח.