הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

לידה וברית לבן נח, מתוך "מעגל החיים" לבני נח – הרב אורי שרקי.

מזל טוב! נולד בן, נולדה בת. יש כאן שמחה גדולה. ולפעמים זה גם תאומים.
בכלל להיוולד זה דבר יפה.
אומנם, במסורת הנוצרית חושבים שלוולד זה גם אסון או בעיה כי זה בעצם להביא עוד נשמה חוטאת לעולם. ועכשיו צריך, לגאול את הנשמה הזאת מחטאיה.
ביהדות חושבים אחרת. היהדות אופטימית. ביהדות חושבים שאין דבר קדוש ונעלה מלהוסיף חיים בעולם. בראשית התהוות האנושות נאמר: "פרו ורבו ומילאו את הארץ וכיבשוה". ורבותנו צעדו צעד נוסף ואמרו "לא נברא העולם אלא עבור פריה ורביה" שנאמר "לא תוהו בראה. לשבת יצרה" ובנוסף אמרו, ושאם אדם מביא ילדים בצעירותו, ימשיך ויביא ילדים גם בזקנותו. שנאמר " בַּבֹּקֶר זְרַע אֶת זַרְעֶךָ וְלָעֶרֶב אַל תַּנַּח יָדֶךָ ". אם כך אנו אוהבים ילדים והרבה ילדים. ואנו שמחים. ורוצים לציין את העובדה שנולד לנו ילד. כיצד עושים זאת?
עושים מסיבה ומזמינים חברים, ואומרים דברי תורה, עושים מעשה חסד ומשבחים את הקב"ה — שזיכנו בילדים האלה. מגישים אוכל, מוזיקה וזמירות. ועושים שיהיה נעים למשפחה ולאורחים ובעצם אין בזה חוקים. מציינים באהבה ובשמחה את העובדה שהצטרפה נשמה חדשה למשפחה, במיוחד למשפחה של אנשים שרוצים לשמוע את דבר ה' ולקיים את 7 מצוות בני נוח של חיים מלאי אמונה קדושה ושמחה.
השאלה מה עושים אחרי כמה ימים, לעשות ברית מילה כמו היהודים?
האם מן הראוי להצטרף לברית הזו של אברהם אבינו?
אברהם מל את כל בני ביתו, כולל הנפש אשר עשו בחרן, ומזה נולדה ההלכה שמותר למי שאינו מעם ישראל אלא מאומות העולם למול. כך גם פוסק הרמב"ם להלכה – שכל מי שמבקש למולו אנו רשאים למולו בתנאי שזה ברית מילה לשם מצווה. אבל אם כוונתו אחרת, כלומר להצטרף לדת אחרת שגם היא מצווה על ברית המילה, את זה אנו לא עושים. אבל אם זה לשם דבקות באלוהי ישראל אנו מלים.
יש כאן הסתייגות שצריך לומר אותה. לא תמיד זה רצוי. למשל אם אחד ההורים מתנגד, "גדול השלום". וחבל להכנס למריבה ולכן עדיף שלא למול.
בנוסף על ברית המילה התבצע על ידי מומחה כי יש בזה גם סכנות.
יש בעיה נוספת. במקרה שבו האמא אינה יהודיה אבל האב יהודי. כאן יש תסבוכת. פעמים רבות מוצאים אצל זוגות מעורבים רצון לכפות על אי יהדותו של התינוק.
הרב קוק אמר שעדיף שלא למול על מנת שלא להטעות שהוא כמו יהודי, כי הוא נימול ולכן עדיף לקבל את העובדה שהוא לא יהודי ואם ירצה לעבור גיור שיפנה לבית הדין שיעבור את המילה דרכם.
אמנם לא תמיד ניתן לאסור זאת, במיוחד שזה משפחה שהיא בדרך לגיור. כאן עדיף להתייעץ עם רב מקומי שמכיר את המשפחה ולשאול אותו.
אך את הברית צריך שיעשה מוהל יהודי שמכיר את המשפחה וידריך אותם על המנהגים והפסוקים והדרכה שיאמרו האב או האם בטקס, וזה מהווה בעצם הצטרפות לברית אברהם אבינו, אביהם של כל בני האדם החפצים בדבקות אל אלוהי ישראל.