הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 22# – חיים בשביל לאכול (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 22# – חיים בשביל לאכול (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ב פסוקים טז-יז

"לעובדה ולשומרה" – מצוות עשה  ומצוות לא תעשה של האדם. אצל האדם הראשון במדרגתו כל המצוות היו כלולות במצווה אחת בלבד –  מצווה לאכול מכל עץ הגן: וַיְצַו֙ ה' אֱ-לֹהִ֔ים עַל־הָֽאָדָ֖ם לֵאמֹ֑ר מִכֹּ֥ל עֵֽץ־הַגָּ֖ן אָכֹ֥ל תֹּאכֵֽל. 

ודאי לא מדובר על אכילה גשמית. לאכול — לקחת משהו שבחוץ ולהפוך אותו לבפנים. גם לימוד נחשב אכילה. "לחמו בלחמי". אכילה היא הפנמה של משהו אל תוכי.

כל דבר שאדם אוכל מתעלה למדרגת אדם ואם האנרגיה של האכילה תשמש למשהו טוב אכילה כזאת היא כבר אידאל. אשרי התפוח שהפך לדברי תורה! מסקנה: אנחנו לא אוכלים כדי לחיות, אנחנו חיים כדי לאכול! המטרה היא שהאדם יעלה את כל המציאות אל מדרגתו.

מִכֹּ֥ל עֵֽץ־הַגָּ֖ן אָכֹ֥ל תֹּאכֵֽל – כמו עובר שכאשר הוא ממלא את עולמו הוא נולד, כך המעבר לעולם הבא מהעולם הקודם.

בניגוד לקריאה הנוצרית הפופולארית לפיה אכילה מעץ הדעת אסורה בתכלית ובעצם מדובר בהתאכזרות כלפי האדם הראשון, אנחנו לעומת זאת רואים שהפסוק אומר: "מכל עץ הגן אכול תאכל" – האדם מצווה לאכול מכל עץ הגן, גם מעץ הדעת טוב ורע. זאת אומרת, הוא צריך לאכול דעת. אבל הפסוק הבא לכאורה סותר את זה: וּמֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ. אלא שכך צריך להבין את הפסוקים: אתה חייב לאכול, אבל אתה צריך למצוא פטנט כיצד לאכול מעץ הדעת ויחד עם זה כיצד לא למות מזה. יש פתרון: יש תרופה נגד מוות – עץ החיים! הוא צריך לאכול מעץ החיים קודם ואחר כך מעץ הדעת. החטא של אדם הראשון הוא הקדמת עץ הדעת לעץ החיים.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show