הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

תומר דבורה – 1# (קהילת בית יהודה)

תומר דבורה – 1# (קהילת בית יהודה)

הקדמה:
במוסר יש 2 מגמות: א', מוסר שמטרתו לעשות אותנו אנשים טובים. ב', להביא אותנו לדבקות באלוהים.

המעשים של שתי המגמות זהים, אבל יש שני הבדלים:

1. הכוונה (אם מטרת האדם להידבק בבורא, הוא צריך להידבק במידות האלוהיות ולכן צריך להכיר את המידות האלוהיות).

2. הסדר (אם מטרת האדם להיות אדם טוב אז לא חשוב איזה מידה הוא קונה בתחילה, אבל אם מטרתו להידמות לבורא אז הוא צריך לפעול ע"פ סדר מסויים).

הספר 'תומר דבורה' הוא מהמוסר הקבלי ומטרתו להביא את האדם לדביקות בה' ע"פ סדר מסויים. הסדר שהספר בנוי עליו הוא לא סדר טכני (אין הדרכה באיזה מידה להתחיל), אלא סדר רעיוני (מה המידות העליונות ומה התחתונות).

הספר נכתב ע"י 'רבי משה קורדובירו' (הרמ"ק) שמהווה החוליה האחרונה של הקבלה שלפני האר"י, כל מה שנכתב מההתחלה עד לאר"י מסוכם אצל הרמ"ק.
על דבורה הנביאה נאמר "והיא יושבת תחת תומר דבורה", תומר זה עץ תמר (בעברית אומרים 'תמר' ובארמית 'דקל' ובעברית מאורחת שניהם מציינים את אותו העץ).

פרק ראשון:
הָאָדָם רָאוּי שֶׁיִּתְדַּמֶּה לְקוֹנוֹ וְאָז יִהְיֶה בְּסוֹד הַצּוּרָה הָעֶלְיוֹנָה צֶלֶם וּדְמוּת, שֶׁאִלּוּ יְדֻמֶּה בְּגוּפוֹ וְלֹא בִּפְעֻלּוֹת הֲרֵי הוּא מַכְזִיב הַצּוּרָה וְיֹאמְרוּ עָלָיו צוּרָה נָאָה וּמַעֲשִׂים כְּעוּרִים. שֶׁהֲרֵי עִיקָר הַצֶּלֶם וְהַדְּמוּת הָעֶלְיוֹן הֵן פְּעֻלּוֹתָיו, וּמַה יוֹעִיל לוֹ הֱיוֹתוֹ כְּצוּרָה הָעֶלְיוֹנָה דְּמוּת תַּבְנִית אֵבָרָיו וּבַפְּעֻלּוֹת לֹא יִתְדַמֶּה לְקוֹנוֹ. לְפִיכָךְ רָאוּי שֶׁיִּתְדַּמֶּה אֶל פְּעֻלּוֹת הַכֶּתֶר שֶׁהֵן י"ג מִדּוֹת שֶׁל רַחֲמִים עֶלְיוֹנוֹת. וּרְמוּזוֹת בְּסוֹד הַפְּסוּקִים (מיכה ז, יח) מִי אֵל כָּמוֹךָ. יָשׁוּב יְרַחֲמֵנוּ. תִּתֵּן אֱמֶת. אִם כֵּן רָאוּי שֶׁתִּמְצָאֶנָּה בוֹ י"ג מִדּוֹת אֵלּוּ.

הָאָדָם רָאוּי שֶׁיִּתְדַּמֶּה לְקוֹנוֹ – שנאמר "ובו תדבק", "זה אלי ואנווהו" 'אנווהו' – אני והוא.

שאלה: כל מה שאנחנו אומרים על הקב"ה זה לא באמת, אלא רק תפיסה של האדם, אבל תיקון המידות הוא כן באמת!
תשובה: הרמב"ם נזהר בזה ולכן הוא כותב "מה הוא נקרא רחום, אף אתה היה רחום" לפי זה – הכל בלוף, אני רוצה להידמות למה שאני מדמה.
לעומת זאת, המקובלים אומרים שיש מידות אלוהיות (הספירות), והם אופני ההתגלות של הבורא (באופן אובייקטיבי), וכך כאשר נדמים לספירות אז נדמים לבורא.

בְּסוֹד הַצּוּרָה הָעֶלְיוֹנָה צֶלֶם וּדְמוּת – הצורה זה הנברא והיוצר זה הבורא. אצל הרמב"ם 'צלם אלוהים' זה שכל האדם, ולכן אם הגוף לא מתאים לשכל זה חבל אבל זה לא מכזב את הצורה העליונה. לעומת זאת, המקובלים אומרים ש'צלם אלוהים' זה הנשמה והגוף ביחד, "מבשרי אחזה אלוה" מבנה הגוף של האדם הוא בהתאם למידות העליונות.

…וּבַפְּעֻלּוֹת לֹא יִתְדַמֶּה לְקוֹנוֹ – זה כמו מכונה שהיא שלימה, אבל אם לא מפעילים אותה אז בפועל היא גרוטאה.

…פְּעֻלּוֹת הַכֶּתֶר… – יש עשר ספירות, הספירה הראשונה היא הכתר. במידת הכתר יש את יג' מידות הרחמים. ולכן יוצא שיש יג' הידמויות לכתר ועוד 9 של הספירות האחרות (סה"כ 22), וזה המבנה של הספר.
וּרְמוּזוֹת בְּסוֹד הַפְּסוּקִים… – בתורה המידות כתובות: אל, רחום, חנון וכו', אבל יש יג' מידות בספר מיכה שהספר כתוב לפיהם.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר "תומר דבורה" שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפרטים נוספים: https://bit.ly/3x6BpyG

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show