הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

"ספר בראשית 15# – "וכבשוה (קהילת בית יהודה)

"ספר בראשית 15# – "וכבשוה (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק א פסוקים כז-לא

"ויברא א-להים את האדם בצלמו".

האדם נברא, לא נעשה, והמשמעות היא שהוא נוצר בשותפות – חצי מא-להים וחצי מהאדמה. החצי מא-להים – היכולת לשלוט בכל מכוח נשמתו.

"זכר ונקבה ברא אותם". ההבחנה בין זכר לנקבה באדם היא קדומה ליצירת האישה והסיפור של הצלע. התכונה הביולוגית של הרבייה הייתה קיימת מלכתחילה. על גבי ההבחנה הביולוגית בין זכר ונקבה יש לנו הבחנה אחר כך בין איש לאישה ועוד מדרגות נוספות.

החידוש בבריאת האדם לעומת בעלי החיים נמצא במילה: "וכבשוה". לפי הרמב"ן משמעותה לחצוב מתכות מתוך האדמה, דבר המחייב פיתוח טכנולוגי ועיסוק בחכמה, ומכאן אנחנו לומדים דבר חשוב: העניין הרוחני ביהדות מקיף את העולם.

הסבר נוסף. לכבוש, לעומת פרייה ןרבייה שזה דבר טבעי, זה דורש מאמץ. "וכבשוה" מלמד אותנו שבניגוד לתפיסה הנוצרית, הקדוש ברוך הוא נותן את מתנותיו על ידי מאמץ של האדם. לכן מתאים שזה נאמר בפסוק כח – "כח מעשיו הגיד לעמו"…

גולדה מאיר ענתה לטענה כזאת של האפיפיור "למה כבשתם?", בצורה יהודית ספונטנית: כי זה שלנו! היהדות אומרת: הצדק הוא חלק מעולם הערכים ולכן בשם הצדק: "וכבשוה". אם זה שלי – לא רק שיש לי זכות להשתמש בכוח כדי להחזיר את זה אליי, אלא יש לי אפילו מחוייבות בשם הצדק. 

"הנה נתתי לכם…"

האדם צריך היתר מיוחד כדי להשתמש בבריאה. וזה בגלל ההבדל שיש בין האדם לבהמה, אצל האדם ישנה תודעה והכרה מצפונית. לכן השימוש בעולם צריך להיות על פי תפיסה ערכית, ועל כן הקדוש ברוך הוא נותן את הכללים – מה אוכלים, מה לא אוכלים. 

מצד שני, יש כאן הנחייה שצריך לאכול. כאשר אוכלים, הדבר הנאכל מקבל את התכונה של האישיות האוכלת. למדנו מזה שעל ידי האכילה האדם מעלה את כל הבריאה. 

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show