הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

"ספר בראשית 16# – "אשר ברא א-לוהים לעשות (קהילת בית יהודה)

"ספר בראשית 16# – "אשר ברא א-לוהים לעשות (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק א פסוק לא

בכל מקום שבו כתוב "יהי" זה קיום מתמיד. אם לא כתוב "יהי" זה קיום חולף. האור הרקיע המאורות – קיימים תמיד (כל ימי הקיום האנושי).

בכל מה שביולוגי – צמחים, חיות, אדם – לא כתוב "יהי", כי הקיום שלהם הוא חולף.

אם יש לנו קיום אחד שעליו נאמר שהוא ניצחי -"יהי"- וכתוב אחר כך "ויהי", משמע שיש עוד קיום כזה. ואם זה לא העולם הזה אז זה העולם הבא. כלומר, יש עוד קיום מעבר לקיום הראשון והוא הקיום לעולם הבא. (הדבר הזה מראה שהכתוב מקבל את מציאות העולם הבא כבר במעשה בראשית; שתי דרגות של קיום. רמז חזק). רק על האור והאדם נאמר "ויהי" ועל כן רק הם קיימים לעולם הבא.

 "וירא א-להים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד". מה כלול בביטוי "כל אשר עשה"? על הרקיע, המאורות וחלק מהחיות נאמר לשון עשייה, ולכן הם כלולים ב"והנה טוב מאוד". האדם לא כלול בזה. על האדם נאמר: "אשר ברא א-לוהים לעשות", האדם הוא הנברא היחיד שלא הושלמה עשייתו, והכתוב פורס בפנינו תוכנית שלמה כיצד להשלים את עשיית האדם.

התחושה הזאת של חסרון ההשלמה והצימאון להשלמה, מורגש עוד יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. לכן בולט אצלן עניין הלבוש והאופנה, דבר אשר מייחד את האדם לעומת החיות, ושונה אצל האדם היום לעומת אדם לפני אלף שנה ואפילו לפני מאה שנה, ומסמל את השינוי והמשך עשייתו והשלמת בריאתו של האדם.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show