הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 18# – ספר התולדות (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 18# – ספר התולדות (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ב פסוק ד

"אלה" – 'פסל את הראשונים', במובן הזה שמכאן ואילך מתחיל תהליך חדש – תהליך התולדות. "אלה תולדות השמים והארץ" – כלומר: מכאן ואילך השמים והארץ בוראים את עצמם. "בהבראם" – כשהם בוראים את עצמם. 

"בהבראם" ה"א קטנה, כנגד הה"א האחרונה שבשם הוי"ה, מידת המלכות, שהיא מכוונת כנגד השותפות של הבריאה בהיווצרותה. 

את המעבר לתהליך התולדות ניתן לצייר כמעבר מקו אנכי, בו הפעולה נעשית מהבורא לבריאה, אל קו מאוזן, הוריזונטלי, בו הבריאה יוצרת את עצמה.

שלושה סוגי אדם: הראשון שמו "אדם". הוא לא שותף לבריאתו. השלישי – "בן אדם", כינוי למשיח בכמה מקומות בתנ"ך. האדם המושלם. ובאמצע יש אותנו. אנחנו לא "אדם" ואנחנו עוד לא "בן אדם". זה מה שנקרא "הזהות האנושית".

מעמדו של האדם זה משהו שמתוח בין  התחלה אידיאלית – מצד הבורא – לבין סיום אידיאלי – על ידי הצלחת ההיסטוריה; ובאמצע – האדם הבלתי מושלם שהולך ומשתלם. 

המילה "תולדות" מופיעה 14 פעמים בתנ"ך. ראשונה (כאן) ואחרונה (תולדות השושלת המשיחית ברות) – בכתיב מלא; באמצע – חצי מלא; ופעם אחת לגבי תולדות ישמעאל – חסר, בלי ו"ו בכלל, כי הוא החלק המסובך שבתהליך התולדות.

 

צירוף נדיר בתנ"ך  – ה' א-לוהים: שם "א-לוהים" מציין את מי שברא את הטבע ואשר פועל לפי חוקות הטבע, לעומת זאת, שם הויה מופיע דרך ההכרה המוסרית, וממילא בעיקר דרך האדם. שילוב בין שם א-להים הבורא ושם הויה הגובר. 

האם שם ה' עיקר או שם א-לוהים עיקר? בזה נחלקו הנביאים ולהבדיל שפינוזה. הנביאים אומרים: "ה' הוא ה-אלוהים". ואילו שפינוזה אומר: האלוהים הם ה'. כלומר, מכלול ההופעות של האלוהות בטבע זה האלוהים.

"ארץ ושמים" – ברגע שזה מתחיל מן הנברא אז ארץ קודמת לשמים (לעומת "את השמים ואת הארץ" בתחילת התורה).

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show