הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 20# – האדם – האישיות המתפללת (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 20# – האדם – האישיות המתפללת (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ב פסוקים ז-ט

וַיִּ֩יצֶר֩ ה' אֱ-לֹהִ֜ים אֶת־הָֽאָדָ֗ם עָפָר֙ מִן־הָ֣אֲדָמָ֔ה וַיִּפַּ֥ח בְּאַפָּ֖יו נִשְׁמַ֣ת חַיִּ֑ים. מבטא את היות האדם מחבר בין עליונים לתחתונים. 

וַֽיְהִ֥י הָֽאָדָ֖ם לְנֶ֥פֶשׁ חַיָּֽה. הכוונה לנפש חיה שהוזכרה בפרק א': "תוצא הארץ נפש חיה". בסוף האדם הוא אותה נפש החיה במובן הזה שהוא עצמאי ביחס לכוחות הטבע.

דיוק מעניין של רבי חיים מוולוז'ין:  "לנפש חיה". הלמ"ד מציינת תפקיד ביחס למישהו אחר. הוא הופך להיות הנפש החיה של מישהו אחר, כלומר של כל הבריאה כולה! הוא מקבל את התפקיד של "בצלם א-לוהים", ומכיוון ש"אלוהים" לפי ההלכה פירושו "בעל כל הכוחות כולם" אז האדם מוצב בעמדה כזאת שהוא נפש חיה של כל היש. כל היש כולו תלוי במעשיו.

וַיִּטַּ֞ע ה' אֱ-לֹהִ֛ים גַּן־בְּעֵ֖דֶן מִקֶּ֑דֶם וַיָּ֣שֶׂם שָׁ֔ם אֶת־הָֽאָדָ֖ם אֲשֶׁ֥ר יָצָֽר.

גן מלשון הגנה. לעומת העדן, יש לו גבולות. עדן זה מלשון עדיין, מה שעתיד להיות. העדן לא מושג בכלל. העדן הוא "יין המשומר בענביו מששת ימי בראשית". במצב אידאלי מוחלט היין משומר בענביו. כלומר, המקוריות כוללת את ענפיה והענפים אינם באים על חשבון המקוריות. אפשר לומר: עדן — עולם הבא. בתוך המגמה העתידית הזאת יש גן, כלומר: מקום שאיננו באופן מוחלט העדן, שאפשר להתקיים בו.

"מקדם". כלומר: זאת השאיפה שאליה מתקדמים.

"וישם שם את האדם אשר יצר".

האדם נברא לא מושלם. הוא רק בגן עדן ולעדן הוא לא הגיע. האדם נמצא אומנם במצב לא מושלם אבל הוא גם לא במצב רע אלא בינוני, הוא לפחות בגן עדן ולא בעולם השפל. 

"ויצמח ה' א-לוהים מן האדמה כל עץ".  המילה עץ זה זכר של עצה. עץ זה תוכן של חוכמה. גם בימי קדם לפני שהציויליזציה התפתחה אנשים היו נפגשים תחת העץ שם היו מתייעצים, מועצה. "וְהִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת תֹּמֶר". "איש היה בארץ עוץ" –  ארץ החוכמה (מלבי"ם).

שלושה סוגי תכנים ראויים לציון: "עץ נחמד למראה וטוב למאכל"; "ועץ החיים בתוך הגן"; "ועץ הדעת טוב ורע".

מה פירוש "בתוך הגן"? בעברית מקראית זה לא בפנים אלא באמצע. "אמצעיתו של גן", אומר רש"י. לפחות על אחד מן העצים אנחנו יודעים איפה הוא נמצא.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show