הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 25# – איש ואישה – מבניות וחוויתיות (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 25# – איש ואישה – מבניות וחוויתיות (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ב פסוקים כא-כג

רש"י בחר לפרש שהפשט של המילה "צלעותיו" הוא – אחד משני צדדיו. כלומר, האדם מלכתחילה בנוי מזהות כפולה אבל מחוברת, והזהות הזאת נחצתה לשניים. "ויקח אחת מצלעותיו".

 יש פה איזו א-סימטריה מלכתחילה כאשר אנחנו רואים שהצלע האחת מונחת והשנייה בתנועה. כך זה מצויר: האדם שוכב וישן; חצי ממנו נשאר במקום וחצי בתנועה. חלק מהזהות שלו היא בעלת אופי של יציבות והשנייה של תנועתיות. ומעניין שכך גם בעולם החברתי שלנו, האיש מאופיין כמי שעומד על דעתו והאישה מצטיינת בתנועתיות. זאת אומרת, כאילו יש נקודת מרכז ויש נקודת היקף. תואם גם את מה שחכמי הקבלה אומרים שהזכריות שייכת לאור פנימי והנקביות לאור מקיף. מקיף מלשון מסתובב.

אם כתוב "ויסגור בשר תחתנה" זה אומר שהחלק שנלקח הוא החלק הנקרא "בשר". "תחתנה" – במקומה.

וַיֹּ֘אמֶר֮ הָֽאָדָם֒ זֹ֣את הַפַּ֗עַם עֶ֚צֶם מֵֽעֲצָמַ֔י וּבָשָׂ֖ר מִבְּשָׂרִ֑י. לראשונה יש פה מישהו שמדבר חוץ מהבורא. כאן האדם הוא כבר בעל הכרה. כלומר, המעבר מזכר ונקבה למצב של איש ואישה הוא מעבר מטבעיות לשכליות.

"עצם מעצמי ובשר מבשרי". כלומר: אחד משנינו הוא "עצם מעצמי" ואחד משנינו הוא "בשר מבשרי". בפשטות, הוא קורא "בשר" לאישה והוא קורא "עצם" לאיש. (זה לפי מה שראינו – "ויסגור בשר תחתנה"). העצמות זה מה שנותן מבנה, הבשר זה מה שנותן חוויה. כך שאנחנו רואים כבר את ראשית השונות בין הזהות הזכרית לזהות הנקבית: דומיננטיות של מבניות אצל האיש ודומיננטיות של חווייתיות אצל האישה.

השלכה של זה למשל זה ההבדל בהתמצאות במרחב בין איש לבין אישה. אצל האיש זה יותר אבסטרקטי, אצל האישה יותר ציורי.

האם האיש כולו עצם והאישה כולה בשר? ברור שלא. כי אם הוא היה כולו עצם והיא כולה בשר אז אין קשר ביניהם. לכן צריך לומר כך: יש לו דומיננטיות של עצם וקצת בשר ולה יש דומיננטיות של בשר וקצת עצם. כך שכל אחד מגלה על ידי השני את מה שיש כבר בו. כלומר, האיש מגלה על ידי האישה את האישה שבו, והאישה מגלה על ידי האיש את האיש שבה. וכך האדם יכול להכיר את עצמו והוא מפסיק להיות לבדו כפי שאמרנו.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show