הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 28# – הכל תלוי בגישה (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 28# – הכל תלוי בגישה (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ג פסוקים א-ג

לשכל הטבעי תחרות עם השכל העילאי, שהוא היסוד של המוסר. כלומר, השאלה האם האדם מוגדר כאישיות נעלית מן הטבע או שמא האדם הוא טבע משוכלל אבל בסופו של דבר רק טבע.

המאבק הפנימי הזה בא לידי ביטוי כאן בשיח עם הנחש בפסוקים הללו.

הנחש פונה אל הצד החוויתי שבנפש החיה הנקרא כאן אישה, כי להתמודד ישירות עם מי שההכרה שלו שעץ הדעת הוא אסור אי אפשר. יש מדרגה אמצעית, שמכונה פה "אישה", ובגלל המיסוך שמהווה המדרגה האמצעית יש אפשרות גם להציץ כלפי מטה.

לא מצאנו לגבי עץ הדעת שהיה איסור לאכול מן הפרי, האיסור הוא לאכול מן העץ. למה? כי הפרי הוא המטרה והעץ מציין אמצעי. אכילת העץ במקום הפרי זה להפוך את האמצעי למטרה וזה מה שאסור.

רואים שלאישה יש הבנה שהפרי הוא העיקר. כך שהנטייה של האיש היא אל האמצעי ושל האישה אל הפרי, אל המטרה (לכן מתאים שגם במציאות פרי הבטן גדל אצלה).

בדברי האישה מתברר שעץ הדעת נמצא גם כן באמצע, "ומפרי העץ אשר בתוך הגן", כמו שנאמר על עץ החיים בפרק ב'. יש רק אמצע אחד לגן ויוצא מזה שהם בעצם אותו העץ. הדבר הזה מלמד אותנו שעץ החיים ועץ הדעת זה תלוי בגישה, השאלה היא רק איך אתה ניגש לדברים. יתכן דבר שכלפי חוץ שייך לעץ הדעת אבל בעצם הוא חלק מעץ החיים. למשל, אדם שעוסק במדע כדי להבין את עולמו של הקדוש ברוך הוא על מנת להגיע לדעת א-להים יותר עליונה.

המדרש אומר שהאתרוג הוא עץ הדעת ולכן הגיוני איסור הנגיעה שמוסיפה האישה שכן הגמרא אומרת שמשמוש מקלקל את האתרוג, "אתרוג קשא ליה ידא".

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show