הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 31# – תיקון הנחש – המגמה המשיחית (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 31# – תיקון הנחש – המגמה המשיחית (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ג פסוקים יד-כ

ה֚וּא יְשׁוּפְךָ֣ רֹ֔אשׁ וְאַתָּ֖ה תְּשׁוּפֶ֥נּוּ עָקֵֽב – מעבר ממצב מאוזן למצב אנכי – העולם התהפך למצב שבו איש-אישה-נחש (נחש=השכל הטבעי) נמצאים זה למעלה מזה: השכל (הא-לוהי) > רגש > טבע.

וְה֖וּא יִמְשׇׁל־בָּֽךְ – כשיש נפילה מוסרית, מי שמביא לידי חטא צריך גם לקבל הדרכה.

העבודה היא ברכה, הלידה היא ברכה; הקללה היא העצב הנלווה ללידה, הקושי הנלווה לעבודה. ככל שהדורות מתקדמים הקושי בעבודה והעצב בלידה הולכים ונעלמים. אנחנו מתקרבים במובן הזה לתיקון חטא אדם הראשון. הטכנולוגיה בעצמה היא תיקון הקללה.
 
תיקון הנחש הוא המגמה המשיחית – נחש בגימטריה משיח והשושלת המשיחית מנחשון (נחש קטן). זוהי גם המטרה – סוכת עורו של לויתן (סוג של עור נחש). זה אמנם הציפיות היותר רחוקות, אבל גם בדברי הנחמה כתוב "ונחש עפר לחמו" – גם בעתיד ישמר פיגור בין הנחש לשאר העולם על מנת לשמור על מתח בעליית המדרגות (הרב קוק).
תיקון הנחש נמצא במובן מסוים גם אצל המצרים, גם אצל האצטקים, גם אצל הימקא וגם אצל הסינים – הנחש בתור מי שצריך לעבור שינוי (נחש עם כנפיים, נחש עם נוצות).
מצריים מייצגת את הנחשיות, "קולה כנחש ילך" (ירמיהו), כי במצרים לא חסר כלום, וזה עצמו הקללה של הנחש.

"חווה" – אחרי החטא והקללה האדם נזכר לתת לה שם; לפני כן נקראה "האישה" – יחס כאל אובייקט וממילא לא קיים איתה דיאלוג ועל כן החטא היה בלתי נמנע. אם היה נותן לה שם לפני כן – החטא היה נמנע.

שלוש מערכות יחסים אפשריות בין בני זוג: זכר ונקבה (המערכת הביולוגית, משותפת לבעלי החיים), איש ואישה (המערכת השכלית), אדם וחווה (המערכת הנשמתית, כשיש אישיות ואישיות).

"חוה" נקראה לפני כן "חיה" – נפלה מי"ה לו"ה, וזאת הנפילה אל המציאות.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור 
באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show