הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 33# – גברים מהעולם הזה, נשים מגן עדן (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 33# – גברים מהעולם הזה, נשים מגן עדן (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ג פסוקים כב-כד

כְּאַחַ֣ד מִמֶּ֔נּוּ – איך יתכן! אונקלוס והרמב"ם: הֵ֤ן הָֽאָדָם֙ הָיָה֙ כְּאַחַ֣ד מִמֶּ֔נּוּ – הוא מיוחד, במה? מִמֶּ֔נּוּ לָדַ֖עַת ט֣וֹב וָרָ֑ע – יש לו בחירה חופשית, וזה מה שמייחד אותו מכל יושבי העולם התחתון, ועל כן החשש שמא יאכל מעץ החיים.

לַֽעֲבֹד֙ אֶת־הָ֣אֲדָמָ֔ה אֲשֶׁ֥ר לֻקַּ֖ח מִשָּֽׁם – האדם מגורש כדי לממש את קללתו. האישה לא גורשה, כי היא לא חטאה. היא כאן רק ב"גרמא" כיון שחטאה ב"גרמא". גברים כאן ועל כן יש צורך שגם נשים תהיינה, אולם האישה לא נמצאת כאן באותה צורת קיום של האיש, מצד שורשה היא "עדנית", שייכת לגן עדן. לעומתה האיש מרגיש שייכות לעולם הזה.  מסביר את הנטייה הרוחנית שמוצאים אצל נשים, לעומת הנטייה האקטיבית שמוצאים אצל גברים.

אנחנו רואים שיש מסך שממסך בין האדם לבין עץ החיים – הכרובים ולהט החרב המתהפכת. הא-לוהות מסתתרת, הדרך אל עץ החיים לא גלויה.
 לַ֤הַט הַחֶ֙רֶב֙ הַמִּתְהַפֶּ֔כֶת – חרב זה כלי ישר, קו; כאשר החרב מתהפכת זה הופך להיות עיגול, כמו מחוג של שעון. מעבר מעולם הישרים לעולם העיגולים. בקו ישר, לעומת מעגל, יש איררכיה ברורה בין עליון לתחתון, מעלה מטה וכו'. העולם שלנו אמנם עגול אבל גם מסתתרת בו האיררכיה וזהו החרב, אלא שהיא מתהפכת.

לִשְׁמֹ֕ר אֶת־דֶּ֖רֶךְ עֵ֥ץ הַֽחַיִּֽים – המשימה של האדם היא לעצור את הסיבוב הזה של להט החרב המתהפכת ואז יוכל להיכנס אל דרך עץ החיים. אילו היה האדם נפגש עם דרך עץ החיים ללא מסכים הוא לא היה יכול לעמוד בזה. יהושע בכניסה ליריחו פוגש מלאך עם חרב בידו – הכניסה לארץ ישראל כמו הכניסה לגן עדן.

איפה עץ החיים? במקדש, הלוחות שבארון הברית, "עץ חיים היא למחזיקים בה". הדרך מיריחו לירושלים היא בעצם דרך עץ החיים. הדרך מהכניסה לבית המקדש אל קודש הקודשים היא  דרך עץ החיים מקוצרת. וזו הדרך שעושה הכהן הגדול ביום הכיפורים – המון הכנות על מנת לשמור את דרך עץ החיים.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show