הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 34# – השורש הקדוש של הזוגיות המינית (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 34# – השורש הקדוש של הזוגיות המינית (קהילת בית יהודה)

פרשת בראשית פרק ד פסוקים א-ב
בשונה מהרגיל, כאן הנושא קודם לנשוא: וְהָ֣אָדָ֔ם יָדַ֖ע, רש"י: עבר מוקדם – עוד לפני שהגיע לעולם הזה כבר ידע אדם את חווה. הנוצרים משתמשים בפסוק הזה כדי להראות שזוגיות זה דבר שלילי, שהרי האדם עוסק בזוגיות בעקבות החטא. ואילו אנחנו יודעים שהשורש של הזוגיות הוא משהו קדוש שלפני החטא, ולכן המעשה המחבר בין איש לאישה נקרא "קידושין". את הקדושה בכך רואים כבר בפסוק: וַיְבָרֶךְ אֹתָם אֱ-לֹהִים וַיֹּאמֶר לָהֶם אֱ-לֹהִים פְּרוּ וּרְבוּ.
ובכל זאת, למה הכתוב נתן מקום למינים לרדות? כי אצל האדם שאחרי החטא יש שפלות ובושה שמעורבים במעשה של האישות.

וַתַּ֙הַר֙ וַתֵּ֣לֶד – אם ילדה פשיטא שהרתה. מניטו: זה נאמר בכל מקום שבו מתרחש משהו משמעותי מבחינת התולדות והתפתחות הזהות האנושית בהיסטוריה.

וַתֵּ֣לֶד אֶת־קַ֔יִן ולא 'ותלד בן ותקרא את שמו קין', כי השם שלו ברור מטבע לידתו, הוא נולד קין. קין – קניין; היא קנתה את זכות הקיום. קָנִ֥יתִי אִ֖ישׁ אֶת־ה' – 'כשם שהקדוש ברוך הוא בורא אף אני בוראת'. זה ביטוי של צהלה, ועל מה השמחה? על כך שיצאה מהקללה, שהיא להיות נברא, כי זה ההיפך מלהיות בורא שהוא הנותן, שהוא הטוב המוחלט ואם כן אין יותר גרוע מאשר להיות הפך הבורא. ("את ה'" — עם ה'). קין גואל את אדם וחווה מלהיות מקבלים והופך אותם להורים, ובמושגים יהודיים: קין הוא הגואל, המשיח – הראשון שמועמד להיות "בן אדם". אם כן מה הוא יודע על עצמו? שהוא מרכז העולם, מטבע מציאותו; עצם קיומו זה כבר מה שנותן משמעות לעולם כולו. זהו מעמד שאיננו דורש ממנו כל אחריות. ממילא מובן שהוא לא צריך שום דבר מחוץ לו. לכן הקושי העיקרי של קין יהיה האחווה. להיות אח של מישהו זה מהפך את המצב שלו מבן לאח וכעת הוא כבר לא המרכז. זאת הסיבה שהאחווה מנוגדת לטבע הראשוני של הבכור.
זה מה שכתוב: וַתֹּ֣סֶף לָלֶ֔דֶת – לא קורה שום דבר חדש. השני הוא תוספת וכל תוספת זה מיותר, "כל המוסיף גורע".

וַתֹּ֣סֶף לָלֶ֔דֶת אֶת… היינו מצפים שיהיה כתוב 'את הבל', אבל כתוב וַתֹּ֣סֶף לָלֶ֔דֶת אֶת־אָחִ֖יו – הבל הוא קודם כל האח. והוא מיותר – אֶת־הָ֑בֶל, "הבל הבלים", לא צריכים אותו. מה הבל יודע על עצמו מתוך זה? הוא יודע על עצמו שהוא שני, שני לראשון, ולכן אצלו האחווה מובנת מאליה. המשימה של הבל איננה האחווה אלא החינוך – 'ויהי הבל מחנך', או במילים של התורה: וַֽיְהִי־הֶ֙בֶל֙ רֹ֣עֵה – מלשון רעות; וגם אחריות, הרועה אחראי על הצאן.

וְקַ֕יִן הָיָ֖ה – מרותק אל עצמו – עֹבֵ֥ד אֲדָמָֽה – עבד לאדמה (כתוב עובד בלי וא"ו).

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור 
באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show