הרב אורי שרקי

אלפי שיעורי תורה לצפייה, האזנה והורדה (MP3)

ספר בראשית 35# – הוא רוצח כי הוא לא רוצה אח… (קהילת בית יהודה)

ספר בראשית 35# – הוא רוצח כי הוא לא רוצה אח… (קהילת בית יהודה)

בראשית פרק ד פסוקים ג-ח
מִקֵּ֣ץ יָמִ֑ים – פוטנציאל לסוף ההיסטוריה, אם יעשה האדם מה שצריך. קין הוא המועמד הטבעי להיות המשיח לכן מצפים ממנו להביא את קץ הימים.

ראינו שקין באופן טבעי מרוכז סביב עצמו, אם כן מה גרם לו להביא מנחה ל"זולתו"? הוא עשה חיקוי להבל – וְהֶ֨בֶל הֵבִ֥יא גַם־ה֛וּא, כבר לפני זה, לא אחרי קין (עבר מוקדם). אולם קין בשונה מהבל עושה את זה בקץ הימים ומביא לא מראשית פרי האדמה אלא מִפְּרִ֧י הָֽאֲדָמָ֛ה – מהשארית.
בגלל שקין הראשון לכן התפקוד האינטואיטיבי שלו הוא שהוא יקח לעצמו את הראשית ואת השארית יתן לזולת, גם כאשר ה"זולת" הוא א-לוה. הבל לעומת זאת מביא מִבְּכֹר֥וֹת צֹאנ֖וֹ כלומר ביכורים, וּמֵֽחֶלְבֵהֶ֑ן – מהטוב. הבל הוא השני ובאופן אינטואיטיבי אצלו: הראשון לזולת, השארית עבורו.
עדיפות מוסרית להבל על פני קין ולכן מובן למה וַיִּ֣שַׁע ה' אֶל־הֶ֖בֶל וְאֶל־מִנְחָתֽוֹ, וְאֶל־קַ֥יִן וְאֶל־מִנְחָת֖וֹ לֹ֣א שָׁעָ֑ה.

וַיִּ֤חַר לְקַ֙יִן֙ מְאֹ֔ד וַֽיִּפְּל֖וּ פָּנָֽיו, גם חרה אפו וגם נפלו פניו. חרה אפו על כך שה' העדיף את מנחת אחיו; שזה עוד ניתן להבין. נפלו פניו זה סוג של דיכאון, על שום מה? כי הוא מבין שאין לו ברירה אלא להעדיף את עצמו על זולתו, שזאת התנהגות פסולה בעיני ה', והוא חושב שהוא פסול במהות ומאבד תקווה להיות רצוי לפני ה'.
 
קין כמו שראינו הוא הגואל ובגלל זה – הוא גם הרוצח הפוטנציאלי, שהרי בהיותו בן הוא המטרה של המציאות ואיננו צריך אח. אח מוציא אותו ממרכז הכובד ואז הוא סובב מסביב לאחיו. הוא באופן טבעי רוצח כי הוא לא רוצה אח…

וַיֹּ֥אמֶר ה' אֶל־קָ֑יִן – קין בשונה מהבל הוא במדרגה מאוד גבוהה – הוא נביא, ה' מדבר אליו.

הֲל֤וֹא אִם־תֵּיטִיב֙ שְׂאֵ֔ת – ה' מגלה לו שאפשר להתגבר! זה שאתה מתחיל מנתוני פתיחה גרועים זה מצוין כי אפשר להתגבר ואם תתגבר אתה תינשא (שְׂאֵת), יותר ממי? יותר מהבל! בבחינת "במקום שבעלי תשובה עומדים – צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד".

וְאִם֙ לֹ֣א תֵיטִ֔יב – לַפֶּ֖תַח חַטָּ֣את רֹבֵ֑ץ – בפתח כלפי מטה, כלפי הגיהנום, החטאת מחכה לך.

וְאֵלֶ֙יךָ֙ תְּשׁ֣וּקָת֔וֹ וְאַתָּ֖ה – אבל אתה – תִּמְשׇׁל־בּֽוֹ – אתה יכול למשול בו.
מעניין: הביטוי "והוא ימשול בך" נאמר כבר בגן עדן ושמה היחס בין האדם לנחש ובין האיש לאישה הוא בדברים רוחניים, ובעולם הזה זה בא לידי ביטוי במאבק של האדם ביצרו – "וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ".

קין מבין שהתיקון שלו הוא ללמוד להיות אח, וזה אכן מה שהוא מנסה לעשות: וַיֹּ֥אמֶר קַ֖יִן אֶל־הֶ֣בֶל: אָחִ֑יו! הוא בא לומר לו שהוא אחיו; כלומר זוהי ההתחלה של הדיאלוג, של הניסיון לתקן. אלימות היא תוצאה של דיאלוג שהתחיל ולא הצליח להסתיים.

שיעורי הרב אורי שרקי בספר בראשית שניתנו במסגרת השיעור היומי בקהילת "בית יהודה" – כל שיעור באורך עשר דקות בדיוק.

להצטרפות לשיעור היומי לחצו כאן

ווטסאפ: http://tiny.cc/yomiravcherki

טלגרם: https://t.me/yomirc

לפניות: 

https://wa.me/message/E6OP25O34AVSL1

beit.yehouda7@gmail.com

Support the show